KRADZIEŻ NA ŚPIOCHA

Zamki do drzwi

KRADZIEŻ NA ŚPIOCHA

Pora nocna to doskonały czas na działania złodziei, którzy wykorzystując uśpienie właścicieli mieszkania czy domu, zwyczajnie go okradają. Udowodniono naukowo, iż w czasie głębokiego snu, czyli od godziny 2 w nocy do 5 nad ranem, prawie każda osoba wpada w fazę snu REM i jest głęboko nieprzytomna – trudno jest zatem ją zbudzić. Złodzieje zdają sobie sprawę z tego, że zdrową osobę, która jest pogrążona w śnie, nie jest w stanie poruszyć szmer, szelest czy ostrożne stąpanie po podłodze. W nocy sprawdzają otwartość drzwi mieszkań i wchodzą niepostrzeżenie do tych niezamkniętych. Właściciele nieruchomości są, w następstwie, mocno zszokowani, gdy rano odkrywają, że ich portfele czy laptopy, nieopatrznie pozostawione w przedpokoju, po prostu wyparowały. Nie są to bynajmniej żadne magiczne sztuczki. To zwykła i dobrze znana Policji kradzież „na śpiocha” – plaga warszawskich osiedli.

ZAMKI DO DRZWI – OSTROŻNOŚCI NIGDY NIE ZA WIELE

Zdarza się, iż w roztargnieniu nie zamykamy za sobą drzwi wejściowych lub też nie sprawdzamy czy zamki do drzwi, w naszym mieszkaniu są zamknięte na noc. Dotyczy to wielu osób, w różnym wieku. Stres, nieuwag i pośpiech są doskonałą pożywką dla potencjalnych złodziei. Ukrywają się oni na klatkach schodowych i nocą wędrują po piętrach w nadziei, że natrafią na otwarte drzwi wejściowe. Delikatnie poruszają klamką i sprawdzają, czy nie stawia ona oporu. Bezszelestnie wchodzą do mieszkań i kradną to, co znajduje się najbliżej drzwi wejściowych – pozostawioną biżuterię, torebki, portfele i elektroniczne urządzenia typu smartfon, aparat fotograficzny czy laptop. Dlatego też, pamiętajmy, aby nie wpuszczać obcych osób na klatkę schodową, a gdy wbijamy kod wejścia, to starajmy się robić to w taki sposób, aby nie ujawniać go postronnym osobom. Nie zostawiajmy także niczego wartościowego w korytarzach swoich mieszkań. Rutyną przed każdorazowym pójściem spać, powinno być sprawdzenie, czy zamek do drzwi wejściowych jest dobrze zamknięty.

ZABEZPIECZENIE DRZWI – ŚRODKI ZARADCZE

W celu zminimalizowania ryzyka kradzieży „na śpiocha” należy przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze. Złodzieje zazwyczaj wchodzą przez niezabezpieczone drzwi wejściowe lub uchylone okna i drzwi balkonowe. Istotne jest zatem profesjonalne zabezpieczenie drzwi i każdorazowe zamykanie ich po powrocie do domu oraz dodatkowe sprawdzanie zamków do drzwi przed nocnym odpoczynkiem. Warto też skonsultować się z specjalistami w tej dziedzinie. Pogotowie zamkowe udzieli Ci porad, jak wybrać dobre drzwi antywłamaniowe czy zamek antywłamaniowy.

PADŁEŚ OFIARĄ KRADZIEŻY – NATYCHMIAST WEZWIJ POLICJĘ I ŚLUSARZA

Jeśli jednak padłeś ofiarą kradzieży, to niczego nie sprzątaj ani nie zacieraj śladów. Od razu wezwij policję. Potem skontaktuj się z dostępnym przez 24 h na dobę zespołem pogotowie zamkowe, który błyskawicznie wymieni Ci zdewastowane i uszkodzone zamki oraz wykona pełny serwis po włamaniowy.
Zawsze bądź czujny i niezależnie od tego, jak męczący miałeś dzień, po powrocie do domu zamykaj drzwi wejściowe na klucz, a przede wszystkim zainwestuj w zamki antywłamaniowe i atestowane drzwi.