KRYMINALNA MAPA POLSKI 2017

Przestępstwa kryminalne – kradzieże z włamaniem oraz włamania do mieszkań tworzą smutną statystykę policyjną, która co roku odnotowuje setki tysięcy tego typu zdarzeń na terenie całej Polski. Niestety do większości tych wypadków przyczynia się nieuwaga oraz lekkomyślność właścicieli mieszkań, domów, firm czy samochodów. Brak odpowiedniego zabezpieczenia bywa sporym ułatwieniem dla każdego przestępcy, którzy szuka okazji do zdobycia cennych i wartościowych przedmiotów. Spory odsetek przestępstw obejmują także włamania do samochodów. Co roku Policja alarmuje, aby zachowywać szczególną czujność i należycie dbać o swoje mienie. Wiele osób, mimo licznych akcji prewencyjnych i komunikatów ostrzegawczych, nadal nie zachowuje środków ostrożności i często pada ofiarą powyższych przestępstw. Na szczęście, dzięki skutecznym działaniom policji, liczba kradzieży w Polsce maleje.
WŁAMANIA I KRADZIEŻE W LICZBACH
Według statystyk policyjnych w roku 2017, w skali całej Polski, odnotowano dużo mniej przestępstw, związanych z kradzieżą i włamaniem, niż miało to miejsce w roku 2016. Liczba kradzieży w 2017 roku wynosiła 111 tysięcy, czyli o 20 tysięcy mniej niż w roku 2016. Włamań odnotowano 67 tysięcy, a zniszczeń mienia 38 tysięcy.
W Polsce najwięcej przestępstw pospolitych, typu włamanie czy kradzież z włamaniem, odnotowano w zeszłym roku na Dolnym Śląsku – w 2017 roku doszło tu do 11 tysięcy włamań.
W tym samym roku w kraju skradziono następujące liczby samochodów:
- Warszawa – 2,5 tysiąca,
- Śląsk – 1,2 tysiąca,
- Wielkopolska – 1,1 tysiąca.
ZABEZPIECZENIE PRZED WŁAMANIEM
Najlepszą metodą zabezpieczenia są oczywiście zamki do drzwi. Najlepiej te atestowane i solidnej jakości. Warto także zdecydować się na zakup renomowanych drzwi antywłamaniowych. Jeśli chodzi o działania prewencyjne, związane z zabezpieczeniem samochodów, to warto pilnować swoich kluczyków i nie pozostawiać ich w miejscach publicznych. Samochód warto parkować w miejscu strzeżonym – ostatecznie w takim, które jest widoczne i dobrze oświetlone. W kwestii wyboru odpowiedniego zabezpieczenia swego dobytku warto zaufać specjalistom. Pogotowie zamkowe doradzi Ci w każdej kwestii i rozwieje wszelkie wątpliwości.
RADY DLA POSZKODOWANYCH W WYNIKU WŁAMANIA I KRADZIEŻY
Jeśli już padłeś ofiarą włamania, to pod żadnym pozorem nie zacieraj śladów i nie sprzątaj po złodziejach. Wezwij w pierwszej kolejności Policję. Pamiętaj, że Twój dobytek musi być od razu zabezpieczony. Dlatego też skorzystaj z całodobowego zespołu pogotowie zamkowe, które błyskawicznie dotrze na miejsce zdarzenia i wykona serwis po włamaniowy.
Solidna ochrona przed włamaniem i kradzieżą, to podstawa poczucia bezpieczeństwa.